Vyberte stránku

Bude z Velkého kina opět „krabice od bot“?

Velké kino se otevíralo 6. září 1932, necelé 2 měsíce po smrti Tomáše Bati. Za vstupné 3 Kč se promítal hollywoodský velkofilm Trader Horn. Diváci tak měli možnost navštívit budovu s pozoruhodnou architekturou F. L. Gahury a k sezení se jim nabízelo asi 2400 míst. Velké kino se stalo neodmyslitelnou součástí baťovského Zlína.

Dnes je už více než 2 roky zavřené kvůli havarijnímu stavu nosné konstrukce. Radnice se chystá vypsat architektonickou soutěž, jejímž cílem bude tento stav vyřešit a vrátit budovu do původního vzhledu z roku 1932. Pravděpodobně tak zmizí boční přístavby, čímž se Velké kino vrátí do podoby „krabice od bot“.

Velké kino by se tak přidalo k dvěma objektům – obchodnímu domu (z roku 1931) a k Památníku Tomáše Bati (z roku 1933), které se aktuálně rekonstruují do své původní podoby.

Kompromis není win-win

Dvě holčičky chtějí pomeranč, ale maminka má jen jeden. Po chvíli dohadování ho maminka rozpůlí. Každá holčička dostane jen část toho, co původně chtěla.

Typický kompromis. Jenže takto to skončit nemusí.

Stačí nezůstat u povrchních postojů a emocí a komunikovat dál – ke skutečným potřebám a zájmům obou/všech stran.

„K čemu pomeranč potřebujete?“ ptá se proškolená maminka. „Mám na něj děsnou chuť!“ odpoví starší holčička. A druhá odvětí: „Já si chci z kůry vykrajovat zvířátka…“

Tak tohle je win-win!

Spolupráce se trestá…

Nespolupracují zaměstnanci tak, jak byste si představovali?

Bodejť by jo, vždyť se spolupráce ve škole trestala! Aspoň co jsem zažil já…

Když jste se chtěli v kritické chvíli poradit se sousedem, přišel trest. Dostali jste kouli (asi se myslí ta na řetězu připevněná k dolní končetině). Nebo když jste chtěli využít předem dobře připravené a hospodárně vytištěné (obvykle malým písmem) informační zdroje, znovu za pět.

Tak kde jsme se měli té „spolupráci“ naučit?

Spolupráce není sprint, ale štafeta

Sprint je soutěž. Kdo s koho. 3, 2, 1 … TÉĎ!

Ve firmách ho proti sobě běhají jednotlivci, týmy, různá oddělení (už to slovo lidi odděluje) nebo celé směny.

Jak v takové firemní kultuře vyhrát?

„Když přijdu na zlepšovák, nechám si ho pro sebe, nejsem přece blbej. A nebo druhým trošku ‚pomůžu‘, aby nebyli tak dobří jako já. Hlavně nenápadně…“

A co se běhá u vás?

Vrátí se letos do hry Baťův památník?

Památník Tomáše Bati právě prochází velkou přestavbou – vrací se do své původní podoby z 30. let. Jeho otevření je plánováno na letošní podzim. Je tedy naděje, že se toto stanoviště vrátí do naší hry Baťův Zlín.

Chcete být mezi prvními, kdo toto architektonické dílo uvidí? Pak sledujte nový web Památníku Tomáše Bati s různými informacemi a aktualitami.

Hráči se tak budou moci kochat krystalickou čistotou a jednoduchostí stavby – železobetonovou konstrukcí opláštěnou sklem. Budova bude zevnitř nasvícena a město tak získá „skleněný krystal“ v noci zářící nad městem.

Nadace Tomáše Bati zajišťuje také maketu letadla Junkers F13, v němž Tomáš Baťa v roce 1932 havaroval. Letadlo památník doplní nejdříve v roce 2019.

Reportáž ze hry v MF DNES

Při příležitosti slavnostního spuštění naší hry byl uspořádán speciální běh, kterého se účastnili zástupci českých a slovenských firem a společností (např. Continental Barum, s.r.o.Pipelife Czech, s.r.o.Benteler Automotive SK s.r.o. či ELDISY Slovakia spol.) a také redaktorka MF DNES Petra Procházková. O tom, jak se jí celá hra líbila a jak ji hodnotí, si můžete přečíst v následujícím článku, který byl v tomto deníku publikován v pondělí 8.2.2016 (Zlínský kraj).

Poštovní známka s Tomášem Baťou

Po mnohaletém úsilí Nadace Tomáše Bati vydává Česká pošta u příležitosti 140. výročí narození Tomáše Bati známku s jeho portrétem.

K představení známky dojde 16. března 2016 v hlavní budově České pošty v Jindřišské ulici v Praze. Autorkou známky je akad. mal. Eva Hašková. Známka v hodnotě 13 Kč bude v prodeji hned následující den.

Autor fotografie: PalickapVlastní dílo, CC BY-SA 4.0, Odkaz

Před 140 lety ve Zlíně

Letošní rok si připomeneme 140. výročí narození Tomáše Bati. Tomáš Baťa se narodil ve Zlíně 3.4.1876 v rodině ševce. Tomuto řemeslu zůstal po celý svůj život věrný. Vybudoval obuvnické impérium, které rozšířil téměř na všechny kontinenty.  Zavedl jedinečný řídící systém, v němž člověk-spolupracovník hrál nejvýznamnější roli. Tento systém, přestože byl maximálně výkonný a motivační, si vždy zachoval svůj lidský rozměr. Myšlenky Tomáše Bati jsou i dnes pro mnoho podnikatelů návodem k úspěšné práci.

Autor fotografie: bata shoe company – post card, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Přijdeme o stanoviště?

Oprava Baťova památníku ve Zlíně začne příští rok, v roce 2016. Dlouhá jednání města v Praze nesou své ovoce – Ministerstvo kultury slíbilo zlínskému magistrátu dotaci ve výši zhruba půlky nákladů. Dnes už bývalý Dům umění ve Zlíně snad do pár let získá zpět co nejvíce ze své podoby Památníku Tomáše Bati z roku 1933.

Kontext omezení jednoho stanoviště hry je tedy pro nás více než příjemně očekávaný.